Videos

Costco Shopping Tips: 26 Things You SHOULD & SHOULDN’T Buy!

Transcript

00:00
hi everyone okay today I’m going to take
00:02
you guys with me to Costco because there
00:04
are things you should be buying at
00:05
Costco and there are things you should
00:06
not be buying at Costco every time I go
00:08
to Costco I get really bad anxiety
00:10
because I see all these family’s
00:11
bindings they should not be buying that
00:13
are super overpriced and I just think oh
00:15
the money they could be saving and using
00:17
towards vacations or other fun things so
00:19
today I’m going to show you guys what
00:20
you should and shouldn’t buy and I’m
00:22
also going to share some tips to make
00:24
sure that you always get the best price
00:25
because not everything at Costco is a
00:27
crazy deal so let’s get started
00:37
alright guys are you ready to get
00:39
started obviously it’s been probably all
00:41
day here and go up and down every single
00:43
aisle and tell you whether it was a deal
00:44
or not but this video would have been
00:46
over an hour long and I’m sure you don’t
00:48
want to watch that so I’m gonna pick a
00:49
choose handful of the best items or most
00:51
popular items that most families are
00:53
looking for to give you guys a head
00:54
start on what you should and shouldn’t
00:56
buy so before we get started don’t
00:58
forget to subscribe to my channel so you
00:59
guys don’t miss more money-saving videos
01:01
all you have to do is click on the
01:02
little I in the corner to subscribe and
01:04
after you’re subscribed please make sure
01:05
that you’re getting notifications
01:06
because that way you’ll actually know
01:08
when a new video goes live that will
01:09
help you guys save money especially
01:10
since we’re getting close to Christmas
01:11
season and I don’t want you guys to miss
01:13
out Halloween candy is something that
01:15
you should buy most of the time at
01:16
Costco you’re looking for 18 cents or
01:18
less per ounce I know you guys have
01:21
heard me say this before but you really
01:22
do need to get out your calculator and
01:23
do math so this is $15.99 / in 90 ounces
01:28
total cost is 17 cents or a little bit
01:32
under 18 cents per ounce so this is a
01:34
great price for candy alright guys let’s
01:35
talk about TVs because we’ve actually
01:37
purchased two of our TVs here from
01:38
Costco during one of their sales so
01:40
priced TVs that they have here
01:42
especially may get closer to Black
01:44
Friday and the holidays because you
01:46
really can get some great deals on TVs
01:49
printer ink is one of the things that
01:51
will vary depending on what printer you
01:52
have but typically it’s a lot cheaper to
01:54
get your in care Costco in our huge
01:57
multi tax or if you want to save even
01:59
more money you can just bring your
02:01
cartridges in to get refilled and save
02:03
even more money
02:04
Carter’s pajamas are here all the time
02:07
for infants and toddlers anything under
02:09
nine dollars is typically what I’ll pay
02:11
for pajamas for my kids in those sizes
02:13
so make sure you come here you don’t
02:15
have to use the coupon like you do add
02:16
the actual Carter store and they usually
02:18
have some super cute prints Costco can
02:20
also be a really good place to get all
02:22
the snow gear that you need for you and
02:24
your kids coats are 16.99 snow pants are
02:28
14.99 and a lot of these are name-brand
02:31
light london fog so this is a really
02:33
cheap option especially for kids who
02:35
grow super fast
02:36
batteries are also a really good thing
02:38
to buy here
02:39
the Kirkland brand yes is the Costco
02:42
brand but most of the time these store
02:44
brands are actually made and
02:45
manufactured by the same people that
02:47
make the name-brand batteries like
02:48
Duracell or energizer so this seventy
02:52
two pack of batteries is eighteen
02:55
ninety-nine
02:55
that’s a steal guys okay guys you cannot
02:59
forget about the toys Costco has really
03:01
great deals on toys if you’re not sure
03:03
all you need to do is pull up your phone
03:05
do a search on Amazon and see or use 1e
03:07
the price checking apps that I’ve talked
03:09
about for a list of low in the YouTube
03:10
description but to give you an idea this
03:13
brand new toy from lion guard its defend
03:16
with a pride lands playset amazon has it
03:19
right now for 21 16 and Costco has it
03:22
for $14.99 guys that is a huge
03:24
difference in price and that’s going to
03:27
be the difference between buying more
03:28
choice for your kids or putting that
03:30
money towards a travel fund or something
03:31
else fun for your kids to do okay guys
03:34
don’t believe me let’s try it one more
03:35
time
03:35
these are the Disney toddler dolls
03:37
Costco has them for $15.99 this is going
03:40
to be one of the huge items that a lot
03:42
of girls will want $15.99 for these
03:44
types of dolls is not a lot of money I’m
03:46
betting they’re $20 or more online
03:49
yep these are $24 – eighteen to twenty
03:54
dollars through Amazon so do you guys
03:57
see how great of a deal these dolls are
04:00
and other toys are through Cosco you
04:03
guys have to price check these
04:04
especially for Christmas gifts and
04:06
here’s another one to quickly show you
04:07
guys because I literally cannot get over
04:10
or show you guys enough how different
04:11
the deals are okay this is the Nano or
04:14
the zip nano drone it’s $24.99 which is
04:17
a great deal for a drone if your kids
04:19
want a drone this is a really cheap
04:20
option online it is thirty six bucks
04:26
since this October when I’m filming this
04:28
video you guys have to know about
04:29
costumes at Costco costumes are as cheap
04:32
as $15.99 and these are the Rubies
04:35
costumes which typically go for about
04:37
$30 online so I would get her early if
04:41
you want to get costumes where your kids
04:43
before they’re all sold out I mean it’s
04:45
October and they have Christmas stuff
04:46
out so you want to hurry get over here
04:48
and get some these costumes they’ve
04:49
everything from Disney Princesses to
04:51
fireman to Teenage Mutant Turtles
04:53
there’s lots of stuff here and this is
04:55
the place to buy really great costumes
04:57
at a great price without having these
04:58
old coupons or discounts or deals or
05:00
anything like that
05:01
all right guys these kitchen bags from
05:03
Kirkland I will not buy any other brand
05:05
because this price is always the best
05:09
price for trash bags you get 200 trash
05:11
bags for $12.99 the price literally
05:14
cannot be beat by any other brand and
05:16
these trash bags are awesome so I just
05:18
buy these every single time okay since
05:20
we’re moving over to the food section I
05:21
have to give you guys a little tip bring
05:23
it your weekly ahead with you for
05:25
whatever grocery stores in your area
05:26
it’s one that you should probably just
05:28
get in your mailbox bring it with you to
05:30
Costco because if you’re not good with
05:32
remembering prices or price points
05:34
having this to help you especially with
05:36
produce prices meat prices and those
05:38
types of things
05:39
will really open your eyes how expensive
05:42
some of those items are that you thought
05:44
were great deals all along so I’m going
05:46
to show you a few of those deals in a
05:47
Smith’s weekly ad and the prices here at
05:49
Costco and how they compare this apple
05:51
juice is a great example of not a good
05:53
deal they have two hundred twenty eight
05:55
ounce bottles for 829 64 ounce apple
05:58
juice it goes on sale for a dollar 67 or
06:01
less multiple times throughout the year
06:03
so you should never be buy an apple
06:04
juice here another good example of
06:06
things I will not buy at Costco is soda
06:08
this is one of the things that you will
06:10
overpay for every single time you come
06:12
so these 36 packs are 1049 which after
06:16
doing a little math ends up being 349
06:18
per 12-pack guys do not spend that much
06:21
money on a 12-pack 12-pack should be
06:23
under $3 for sure and I typically won’t
06:25
buy 12-pack and Lex
06:26
unless it’s 275 or less so sorry
06:31
don’t buy soda here you’ll waste your
06:33
money one thing that I do love about
06:36
is that they will do a price per item or
06:38
price per ounce you can quickly see like
06:42
how much diapers is like a really big
06:44
one right you want to know how many or
06:46
how much it cost for each diaper so
06:48
right now these are 19 cents per diaper
06:52
those are 21 cents per diaper the
06:55
Kirkland brand of diapers is a great
06:58
price point at 15 cents 16 cents for
07:00
size one diapers so if you’re going to
07:02
buy diapers here I would go with
07:03
Kirkland brand if they work good on your
07:05
kids if they don’t it’s cheaper to buy
07:07
Huggies and pampers and those other
07:10
brands somewhere else and when it comes
07:12
to baby wipes you want to be at 1 or 2
07:14
cents per wipe kirklands are two cents
07:17
per wipe and the hub use version is two
07:20
cents a wipe so these are both pretty
07:22
good deals apples is another thing I
07:24
will never buy at Costco because it’s
07:26
usually a lot cheaper the grocery store
07:27
I won’t spend more than 99 cents per
07:29
pound for apples and here they are
07:32
always over that price and every single
07:34
time I’ve come the apples are too
07:36
expensive one thing you guys know I love
07:38
about Costco is their cakes it’s like
07:40
the best deal ever
07:41
it is 1899
07:46
and they serve 34 people they are
07:49
amazing cases of breaking out the ad
07:51
because grapes are a dollar 28 per pound
07:53
right now at Smith’s I like it when they
07:56
get down to 99 cents but that doesn’t
07:58
always happen for some reason grapes are
07:59
typically expensive but if you see here
08:01
at Costco their grapes are a dollar
08:04
eighty seven per pound it’s drastically
08:08
different so that’s another example of
08:10
prices that are just too high here so
08:12
today I typically would imbibe
08:14
blackberries here because they’re
08:15
typically cheaper through Smith’s but
08:16
today they’re actually cheaper for Rosco
08:18
a six ounce is 250 and this 12 ounce is
08:23
four dollars and it’s organic so this is
08:26
cheaper than what Smith has going on
08:28
this week so it’d be an example of how
08:31
the ad really helped me to know whether
08:33
it was a better deal to get my stuff
08:35
here guys Co or about it it’s miss
08:37
prices are always going to change with
08:39
me that’s why I like to have the ad with
08:41
me
08:41
so the boneless beef chuck or rump roast
08:43
$2.99 a pound it’s missed and it is 399
08:46
a pound here at Costco but sometimes
08:49
that’s cheaper at Costco so again this
08:50
is one of the ideas now you have to have
08:52
an ad to help you know what oka prices
08:55
or if you should go to a different store
08:56
to buy some deer meat and I would be
08:57
crazy if I didn’t mention this this is
08:59
the best history chicken in the world
09:02
it’s $4.99 for 3 pound chicken it’s the
09:05
best deal out there of any grocery store
09:07
I’ve ever seen so in case you don’t get
09:09
these it’s definitely something to get
09:10
and to break up and put in different
09:12
food items or casseroles or things that
09:14
you’re making and have a great meal so
09:16
hot dog started to gross me out when I
09:17
realized what was in them so now I only
09:19
buy Hebrew national or other kosher 100%
09:22
beef only hot dogs typically for just
09:24
one package it’s about five bucks but
09:28
you can get four packages for $8.99 here
09:29
so this is the deal of the century if
09:32
you’re like me and are picky with your
09:34
hot dogs bread is also another item
09:36
that’s typically a lot cheaper at Costco
09:38
I know there’s lots of different kinds
09:40
of bread so I can’t really break it down
09:41
for you but our bread has always been
09:43
cheaper here by far so we always get our
09:45
bread here across the
09:46
cereal is one of the things that’s hit
09:48
or miss here at Costco sometimes will be
09:50
a deal in Sanders it won’t so you can’t
09:51
just buy it expecting that it’ll be a
09:53
good deal this is 55 ounces honey nut
09:56
cheerios since boxes are typically about
09:58
11 ounces I divide it by that I end up 5
10:01
boxes so this is equal to 5 boxes and
10:04
then I take 789 and divide it by 5 and
10:07
get a dollar 57 a box you guys know a
10:09
dollar 50 a box or less is typically
10:12
what I go for so this would be a deal
10:14
that our family would grab especially
10:16
because going to another store to find a
10:17
better deal than that would waste my
10:18
time okay this is the perfect example
10:20
I’m so glad I found this okay so this
10:23
Kirkland applesauce you know the pouch
10:24
is that your kids love or whatever you
10:27
can get 24 of them for $9.99 which is
10:29
only 13 cents per ounce which is awesome
10:32
but then I come over here last week they
10:34
were 1099 without the manufacturer
10:37
instant rebate and they had less
10:39
packages of applesauce
10:40
but they’re exactly the same product so
10:43
that’s why I’m telling you guys
10:44
sometimes some items will be cheaper
10:46
depending on whether they have this or
10:47
not so things you might buy or not buy
10:49
will totally change depending on what’s
10:51
happening from week to week or month to
10:52
month and don’t forget about the gift
10:54
cards these gift card offers are awesome
10:57
from theme parks to restaurants to
11:00
American Girl doll
11:02
gift certificates just I mean there’s so
11:04
many rays to use these gift cards or use
11:06
them to help buy presents nuts are
11:08
another thing you’ll typically want to
11:10
buy at Costco because they are a ton
11:11
cheaper than the grocery store okay guys
11:15
I hope I blew your mind today and helped
11:17
you realize some things that you might
11:18
be buying that are too expensive we
11:20
can’t go to Costco hopefully it’ll save
11:22
you guys some money that’s the whole
11:23
point of this video obviously I couldn’t
11:25
get to everything so if you guys do you
11:26
like this video and maybe want me to do
11:27
like a part to come below and let me
11:30
know but I wanted to make sure you guys
11:32
knew what you should buy what you
11:33
shouldn’t buy so you guys can save more
11:36
money when you go to the grocery store
11:36
the grocery store is the easiest bill
11:39
that you’ll have every single month you
11:40
can save the most money on if you’re
11:43
art and then you could take that money
11:44
to help pay off bills or pay off debt or
11:46
start working on that vacation savings
11:48
time that I’ve talked about in my
11:49
budgeting video if you haven’t seen that
11:51
click on the little hi in the corner and
11:52
it will help you out but going on
11:53
vacation doing fundings for family and
11:55
having money to do those things is super
11:58
doable if you’re smart with your grocery
12:00
budget and what you buy your grocery
12:01
store so I hope this video helped all
12:03
right I’m gonna go check out so I can
12:04
hurry and go get my kids from school and
12:06
I’ll talk to you guys next time
12:07
please make sure you give this video a
12:09
like and if you have any questions or
12:10
want me to do like a part two of this
12:12
POSCO type of video comment below and
12:15
let me know alright
12:16
[Music]

Related posts

Healthy Grocery Shopping Tips On A Budget! Mind Over Munch Kickstart Series

Admin

The Ultimate Street Shopping Hacks | Shopping Guide & Tips

Admin

Shopping tips | Minimalism for Beginners #3

Admin
profile pic url
4.2m Followers
Follow